نرم افزار رزرواسیون

 • توسط operator
 • 7 مارس, 2018
 • 2

نرم افزار رزرو چیست؟

یکی از سیستم های پر کاربرد امروزی که اغلب سایت های رزرو هتل و بلیط دنیا آن را در اولویت خود جهت ارائه خدمت قرار داده اند، نرم افزار رزرواسیون می باشد که تنها با چند کلیک ساده هتل یا بلیط خود رمی توانید ا خریداری کرده و یا رزرو کنید  و امکان مشاهده جزئیات مانند مشخصات اتاق، قیمت، وضعیت پر بودن یا نبودن را مشتری در آن وجود دارد. در این نوشته تلاش شده تا با کارکرد یک نرم افزار رزرواسیون به خوبی آشنا شویم. در ادامه همراه تریپولوژی باشید تا با انواع سیستم رزرو آشنا شوید.

رزرواسیون یا رزرو چیست؟

نرم افزار رزرواسیون چیست

رزرو کردن یا رزرواسیون به عملی گفته می شود که شامل تشخیص محل مورد نظر، تشخیص تور، ثبت نام، اقامتگاه، تاریخ ورود (شروع)، تاریخ خروج (پایان) که جزو مراحل پایه ای شروع یک سفر می باشد اشاره میگردد. عموما رزرو کردن یا رزرواسیون با پرداخت هزینه پیش پرداخت می باشد که بستگی به سایت یا نرم افزار مورد استفاده و به مدل های رزرو دارد. شاید در بعضی از سایت ها مشاهده بکنیم که با حداقل مسئولیت و پرداخت برای رزرو صورت میگیرد؛ منتها باید تا تاریخ مقرر در محل هتل یا آژانس مسافرتی قرار بگیرید تا رزرو شما نهایی گردد که به این مدل رزرو اوپسیون میگویند.

صنعت گردشگری و نرم افزار رزرواسیون

با ظهور صنایع و مشاغل جدید مرتبط با کامپیوتر و یا تغییر شکل مشاغل باعث بوجود آوردن تحولی در صنایع شده است. یکی از صنایع مورد نظر میتوان به صنعت توریسم و گردشگری اشاره کرد .

در۱۰ سال گذشته در ایران برای سفر کردن باید با آژانس های مسافرتی بسیاری تماس برقرار میکردیم تا بهترین تایم و بهترین پرواز را پیدا کنیم و سپس به آژانس مسافرتی مورد نظر مراجعه کرده و هزینه را پرداخت و بلیط های هواپیما یا قطار را دریافت کنیم.

اما امروز نیازی به یکی چنین فعالیت هایی نداریم. امروز تنها با گذراندن ۲۰ دقیقه یا کمتر خیلی راحت میتوان پرواز های خود به پاریس یا هرجایی دیگر را رزرو کرده و خیلی راحت هتل گرفته و ماشین رزرو کرد  تا از فرودگاه شما را به هتل برساند. تنها با نصب یک نرم افزار رزرواسیون میتوان به راحتی سفر کرد و لذت های جالب سفر را احساس کرد.

از موهبت های زندگی در یک دهکده جهانی کوتاه شدن فاصله هاست و سرعت پیدا کردن اجرای امور می باشد. در یک دهکده جهانی که مردم در تکاپوی کسب درآمد و ایجاد ارزش می باشند، کمک کردن در صرف زمان های طولانی کمک بسیاری به مردم خواهد کرد .

دقیقا کاری که یک نرم افزار رزرواسیون انجام می دهد به همین منوال هست که زندگی را برای کسانی که زمان برای آنها ارزشمند است و صرف زمان های بیهوده آنها را از درآمد های میلیونی دور می کند، کمک کند  تا به زندگی پر از شادی و نشاط ورود کنند و مسافرت هایی با آرامش با کمترین هزینه ها را داشته باشند. خوبی یک نرم افزار رزرواسیون در همین هست که کسانی که علاقه به سفر دارند کمک آنها خواهد شد  تا سفر خوب را احساس کنند .

اهمیت از پیش رزرو کردن هتل در نرم افزار رزرو

رزرو کردن هتل برای مردم کار دشواری است زیرا پیدا کردن تمامی شماره هتل ها در اینترنت کار دشواری است و تماس گرفتن برای اطلاع یافتن از ظرفیت خالی یا پر بودن آن برای یک گردشگر و یک مسافر کار سختی می باشد و زمان زیادی باید صرف شود تا به نتیجه دلخواه برسد.

برای پر بودن اتاق های هتل، افزوده بر راه های سنتی راه هایی دیگر نیز وجود دارد،پ. یکی از راه های موثر دیگر از پیش رزرو کردن اتاق ها است. یعنی پیش فروش کردن یا رزرو کردن اتاق های خالی هتل ها که این هم به کمک هتل داران خواهد آمد و هم به کمک مسافران.

چک کردن برنامه ها

اما با وجود یک نرم افزار رزرواسیون میشود تمام برنامه های سفر را چک کرد و از ورود به هتل هایی که اتاق های پر دارند خوداری کرد و خیلی راحت تنها با ارائه مدارک ساده و ثبت قرارداد به دور از رنج های گوناگون و فشار عصبی برای مسافران به راحتی لذت ببرند.

مزایای نرم افزار رزرواسیون برای هتلدار

اپلیکیشن رزرو

یک هتل که اتاق های آن خالیست و تنها از طریق بازاریابی ها سنتی تلاش به پر کردن اتاق دارند با وجود بازار حال حاضر سودی وجود نخواهد داشت. ولی اگر یک چنین نرم افزار رزرواسیونی را داشته باشد به راحتی میتوان خدمات خود را در دستان مسافر نشانگر کند و به راحتی بدون پرداخت بازاریابی های سخت به مسافران اعلام کند که “ما ظرفیت خالی هنوز برای شما مسافر عزیز گرامی دارا هستیم.”

برای ظرفیت تکمیل اتاق های هتل، علاوه بر راه های گوناگون جلب مشتری عواملی بسیاری دیگر وجود دارد و آن از پیش رزرو کردن یا پیش فروش کردن است . تا با حصول اطمینان از اینکه تعدادی از اتاق های رزرو شده جزو اتاق هایی محسوب میگردد که دارای مسافر است.

اگر دقیق تر نگاه کنیم هر اندازه به تعداد اتاق های رزرو شده یک هتل افزوده شود میتوان به اندازه ای خوشبین شد که هتل در آینده چشم انداز خوبی نسبت به سایر رقبا دارد. حتی اگر اینکه در نرم افزار رزرواسیون اتاق را رزرو کنند یا آنرا کنسل کنند. از طرفی میدانیم که هتل و مشخصات ما به نظر مسافر آمده است و این به خودی خود بازاریابی عنوان میگردد.

خوب در هر حال یک نرم افزار رزرو چه ویژگی های کلی خواهد داشت:

 • نرخ اتاق
 • مقدار هزینه اتاق برای هر شبی که باید توسط مسافران پرداخت گردد
 • سهمیه اتاق
 • اتاق دارای چند تخت هست و چه امکاناتی را برخوردار است
 • انواع اتاق
 • چه اتاق های وجود دارد. یک تخته، دو تخته، چهار تخته، VIP غیره
 • در دسترس بودن اتاق
 • آیا اتاق مورد نظر ما وجود دارد یا خیر
 • اطلاعات کلی هتل (آدرس، شماره تلفن، شماره فکس)
 • اطلاعات رزرو
 • هزینه پیش پرداخت تاریخ ورود به هتل و اخرین زمان در جهت رزرو نگه داشتن
 • شهرهای که در نزدیکی فرودگاه ها قرار دارند.
 • رستورانها، کافها، جاذبه های گردشگری و تفریحی و غیره در خود یا نزدیکی هتل
 • اتاق هتل و امکانات
 • شرایط فسخ رزرو، پیش پرداخت، و حداقل اطلاعات اقامت
 • اطلاعات مربوط به رزرواسیون  در نرم افزار رزرو

از این جهت که آیا رزرو در نزم افزار رزرواسیون باید به صورت فردی باشد یا گروهی و یا اشتراکی که به صورت نرخ های چند گانه تعریف میشود.

یک نرم افزار رزرواسیون خوب به راحتی توانایی ایجاد یک فاکتور مناسب را دارد که در اختیار مشتریان قرار گرفته و از ریز جزئیات مطلع میگردد تا با بهترین خرید از خود لذت ببرند.

اطلاع رسانی به موقع

از خوبی های دیگر و مزایای دیگری که یک نرم افزار رزرواسیون دارا می باشد امکان اطلاع رسانی آنی و بلند مدت به مشتریان است. اطلاع رسانی ها به چه صورت می باشد؟ بدین حال است که در لحظاتی که تخفیف یا تعرفه هایی خاص در نظر گرفتیم، با ارسال یک پیامک یا یک ایمیل به مشتریان اطلاع رسانی ها انجام خواهد شد.

نرم افزار رزرو به عنوان مرجع

در نرم افزار رزرواسیونی که به صورت بسیار عالی برنامه نویسی شده اند وشکل گرفته اند، لیست بزرگ از مشتریان به صورت یک دفتر کل شکل خواهد گرفت که تنها با چند کلیلک میتوان یک هتل تازه تاسیس را به گستره ای حجیمی از مخاطبان معرفی کرد .

در هر حال از اطلاعات نرم افزار رزرواسیون، برای مطالعات دانشگاهی زیادی میتوان استفاده کرد که مسافران در چه تاریخ هایی علاقه به رزرو دارند یا چه زمانی را برای سفر کردن مناسب میدانند.

از جمله مزایای دیگه ای که نرم افزار رزرواسیون این است که هتلداران و بلیط فروشان هواپیما و آژانس های مسافرتی به راحتی و آسودگی خاطر میتوان بروشور ها و اطلاعات خود را در نرم افزار رزرواسیون قرار دهند و معرف خدمات خود باشند.

در نرم افزار رزرو تنظیمات و دسته بندی های متعددی وجود دارد. مانند فیلتر های جستجو از بابت قیمت مسافت، دو تخته یک تخته، اکونومی و یا بیزنس کلس که در تصمیم گیری ها نقطه ای قوت برای ارائه خدمت به مشتریان خواهد بود.

در یک نرم افزار رزرواسیون مشتریان دارای پرتال بخصوص خود هستند و میتوانند فاکتور های گذشته و وضعیت رزروهای  وضعیت پرداخت و صدها مورد را مورد بررسی و نظر قرار دهند و این خود به خودی تجربه کاربری خوبی و حس مالکیتی خاصی را به مشتریان القا خواهد کرد در هر حال وجود یک پرتال توانایی شناسایی مشتریان ثابت از معمولی را به ما میدهد و والا تر از آن ما میتوانیم مشتریان میلیونی خود را تشخیص دهیم و از آنها قدر دانی کرده و برای آنها پیشنهاد های خاص را در نظر بگیریم.

در نرم افزار رزرو تنظیمات متعددی میتوان انجام داد. برای پشتیبانی از انتقادات و مسائلی که در نتیجه فعالیت ها شکل خواهد گرفت در یک نرم افزار رزرواسیون میتوان طوری تنظیمات را انجام داد که تمامی کاربران برای موارد مختلف نظر بدهند یا درباره مسائل مختلفی مثله یک شبکه اجتماعی با همدیگر تعامل داشته باشند و درباره ی تور های مختلف انواع هتل ها و جاذبه های گردشگری دیگر نظر بدهند.

پنل نظر دهی اپلیکیشن رزرو

یکی از موارد دیگری که میتواند باعث رشد یک نرم افزار رزرواسیون میان کاربران بشود، وجود یک پنل نظر دهی است که که کاربران بتوانند با واحد پشتیبانی ارتباط برقرار کنند مثل پنل مکالمه آنلاین یا انتقادات پیشنهادات که باعث رشد نمو سایت میشود.

امکان امتیاز دهی به هتل ها و کسب کارها

شاید شنیده باشیم که اطرافیانمان در دورهمی ها از سرویس خدمات فلان هتل صحبت میکنند و به دیگران پشنهاد می کنند که برای مسافرت به اینجا سر بزنید یا از خدمات این اپ یا نرم افزار رزرواسیون استفاده کنند. جالبه که بدانید در یک اپلیکیشن رزرو همچین قابلیتی وجود دارد تا افراد در نرم افزار بیایند و به مکان ها یا جاهایی مسافرت کردند امتیاز بدهند تا دیگر مسافرانی که قصد سفر دارند بتوانند بر اساس امتیاز های لحاظ شده اقدامات سفر خود را انجام دهند و سفر خودرا با اطمینان کامل شروع کنند.

ساعات فعالیت آژانس ها

بعضی از نرم افزار های رزرو طرف قرارداد با آژانس ها می باشند و در سیستم خود ساعات کاری تمامی آژانس های مسافرتی طرف قرار داد خود را قرار داده اند و با آسانی در دسترس کاربران قرار گرفته تا بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند.

جزئيات کنسلی ها و غیره

با وجود پرتال های مختلف برای هتل ها برای آژانس ها در یک نرم افزار رزرواسیون با چند کلیک ساده کاربران میتوانند از اتاق های کنسل شده از بلیط های هواپیما های مختلف کسب اطلاع کنند و اقدام به رزرو آن بپردازند.

یک نرم افزار رزرواسیون که با درگاه پرداخت بانک معتبر ارتباط دارد به مسافران کمک کرده تا با ساده ترین اقدام به پرداخت قبض خود را انجام دهند و معضلات مالی میان مسافر و دیگران را برطرف کنند.

از دیگر امکانات بسیارعالی که یک نرم افزار رزرواسیون دارا می باشد امکان گزارش دهی بسیار عالی آن می باشد که به صورت سیستمی برای مدیران قرار گرفته است که به شرخ زیر به گزیده ای از آن ها می پردازیم.

 • ورودی های مورد انتظار که چند نفر می باشند و کدام اتاق ها را رزرو کردند.
 • رزرو های روزانه در اختیار مدیران قرار میگیرد که چه تعداد رزرو امروز انجام شده است و چه تعداد افرادی اتاق رزرو کرده اند.
 • پیش بینی شرایط مختلف هتل در روز ها و ماهای آینده
 • مجموع فعالیت های اقامت که اتاق در چه زمان باید آماده شوند و ماشین استقبال هتل کی باید به دنبال مسافران برود.
 • جزئيات اساسی از خدمات هتل برای مسافران  در زمینه اتاق ها و اطلاعات نرخ ها درون هتلی

نرم افزار رزرو نه تنها برای هتل ها بلکه برای هواپیما ها و تور های درون شهری و قطار ها نیز مورد استفاده قرار داده شده است.

سیستم های رزرواسیون با گسترش فضای دیجیتال متحول شده است. تا قبل از ظهور و گسترش فضای دیجیتال شاهد نوع سنتی رزرواسیون و سختی های آن بودیم که امروز و به ویژه نسل جدید با آن خداحافظی کرده اند. در سیستم رزرواسیون سنتی دو راه برای رزرو بلیط، هتل و یا حتی تور وجود داشت؛ حضوری و تلفنی! هر دو این راهکارها مشکلاتی را به همراه داشتند که به نظر می رسد نیازی به توضیحات آنها نباشد. با ایجاد سایت ها و نرم افزارهای تحت وب برای رزرواسیون، شرایط تغییر کرده و مشکلات روش سنتی از بین رفت.

نرم افزار رزوراسیون

در نرم افزار رزرواسیون دیجیتال، زمان کمتری تلف می شود، امکان مقایسه وجود دارد و پرداخت به سادگی هرچه تمام تر انجام می پذیرد. تنها مشکلی که در دنیای دیجیتال بر سر استفاده از امکانات رزرو هتل، بلیط و .. است، اعتماد است. در واقع شما قبل از خرید باید مطمئن شوید که سایت و نرم افزاری که از آن برای رزرو استفاده می کنید، معتبر است. نرم افزار رزرواسیون هرچند این کار امروزه خیلی ساده شده است؛ اما هنوز هم برخی افراد گول شیادانی را می خورند که در قالب آژانس ها یا سایت های مستقل اقدام به فروش بلیط یا رزرو هتل به صورت کاملا غیرقانونی می نمایند.

نرم افزار رزرواسیون دیجیتال

در ادامه این مطلب به موارد مختلف رزرواسیون بلیط، هتل و تور می پردازیم. آشنایی با این امکانات مزایای فراوانی برای سفری راحت تر را در اختیار مسافران قرار می دهد.

رزرو آنلاین بلیط

یکی از مهمترین کاربردهای دنیای دیجیتال، سایت ها و نرم افزارهای تحت وبی هستند که اقدام به فروش بلیط می کنند. در واقع در حال حاضر برای خرید انواع بلیط اتوبوس، قطار و هواپیما، هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آژانس ها یا ترمینال ها نیست و از طریق اینترنت می توان اقدام به رزرو بلیط کرد.

یکی از امکاناتی که بر اساس فضای مجازی در برخی از کشورهای دنیا برای رزرو بلیط ایجاد شده و در ایران نیز زمزمه هایی برای به کارگیری آن به گوش می رسد، تخفیفات ساعتی برای زمان های غیرپیک است. با استفاده از این امکانات دنیای دیجیتال، ایجاد تخفیف های ساعتی برای مواقعی که هواپیما یا اتوبوس و قطار با استقبال مواجه نیستند، ساده تر شده است.

خرید بلیط اینترنتی همانطور که بیان شد باعث صرفه جویی در زمان می شود. اما در کنار این موضوع، می توان به صرفه جویی در هزینه ها نیز امید داشت؛ چرا که در هنگام رزرو بلیط امکان مقایسه نیز وجود دارد.

رزرو هتل به صورت آنلاین

رزرو هتل به صورت آنلاین

رزرو هتل به خصوص در زمان های خاص بسیار مهم است.  در گذشته امکان رزرو هتل قبل از سفر، تنها با استفاده از تلفن و پرداخت هزینه از طریق بانک امکان پذیر بود. در حال حاضر با ایجاد سایت هایی که اصطلاحا بوکینگ نام گرفته اند، امکان رزرو هتل به صورت آنلاین و پرداخت آنی با استفاده از درگاه های بانکی امکان پذیر است.

یکی از ویژگی هایی که رزرو هتل را از طریق اینترنت جذاب می کند، دسترسی به اطلاعات هتل به سادگی هر چه تمام تر است. قبل از اینکه یک اتاق از هتل را رزرو کنید، می توانید عکس های مختلفی را از هتل ببینید، امکانات هتل را بخوانید و از نظرات افرادی که در آنجا اقامت داشته اند و امتیازی که به هتل داده اند مطلع شوید. حتی در برخی از این سایت ها امکان پرسیدن سوال از افرادی که قبلا به این هتل رفته اند نیز وجود دارد.

یکی از جذابیت ها برای رزرو هتل، استفاده از سایت های تخفیف است. برخی از این سایت ها برای رزرو آنلاین هتل ها در بازه های مشخص، تخفیف های فوق العاده ای را در اختیار کاربران قرار می دهند. استفاده از این سایت ها می تواند هزینه های سفر را کاهش دهد.

خرید تور به صورت آنلاین

استفاده از تورهای مسافرتی روز به روز افزایش پیدا می کند و افراد ترجیح می دهند به جای مسافرت به صورت شخصی، با تور سفر کنند. علاوه بر اینکه سفر با تور هزینه های هتل و بلیط را به شدت کاهش می دهد، حس اطمینان خوبی را به مسافرین می دهد تا از سفر با اطمینان کامل لذت ببرند.

خرید تور به صورت آنلاین

یکی از ویژگی های مهم خرید آنلاین تور، امکان مقایسه است. آژانس های مختلف، خدمات متنوعی را برای مسافرت به یک مقصد مشابه ارائه می کنند و به همین علت اهمیت مقایسه بیشتر مشخص می شود. خرید آنلاین تور می تواند به مسافران کمک کند تا قبل از خرید، بین آژانس های مختلف مقایسه های لازم را انجام دهند.

نکته مهم در مورد رزرو آنلاین تور این است که این نوع خرید باید با دقت انجام شود. اعتماد کردن به سایت های نامعتبر تنها به دلیل قیمت پایین آن ها، گزینه مناسبی نیست. متاسفانه بسیاری از سایت ها با شگردهایی توانسته اند افراد مشتاق سفر را فریب دهند. در هنگام خرید تور یا رزرو بلیط یا هتل، حتما به نمادهای مربوطه توجه کنید تا سرتان کلاه نرود.

قبلی «
بعدی »

2 دیدگاه ها

 1. سایتتون عالیه. واقعا نرم افزار هایی که معرفی می کنین خیلی کاربردین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *