نرم افزار رزرواسیون

 • توسط operator
 • 7 مارس, 2018
 • 2

نرم افزار رزرو چیست؟

یکی از سیستم‌های پر کاربرد امروزی که اغلب سایت های رزرو هتل و بلیط دنیا آن را در اولویت خود جهت ارائه خدمت قرار داده‌اند، نرم افزار رزرواسیون می‌باشد که تنها با چند کلیک ساده هتل یا بلیط خود را می توانید خریداری کرده و یا رزرو کنید  و امکان مشاهده جزئیات مانند مشخصات اتاق، قیمت، وضعیت پر بودن یا نبودن توسط مشتری در آن وجود دارد. در این نوشته تلاش شده تا با کارکرد یک نرم افزار رزرواسیون به خوبی آشنا شویم. در ادامه همراه تریپولوژی باشید تا با انواع سیستم رزرو آشنا شوید.

رزرواسیون یا رزرو چیست؟

نرم افزار رزرواسیون چیست

رزرو کردن یا رزرواسیون به عملی گفته می شود که شامل تشخیص محل مورد نظر، تشخیص تور، ثبت نام، اقامتگاه، تاریخ ورود (شروع)، تاریخ خروج (پایان) که جزو مراحل پایه ای شروع یک سفر می باشد. عموما رزرو کردن یا رزرواسیون با پرداخت هزینه پیش پرداخت می باشد که بستگی به سایت یا نرم افزار مورد استفاده و به مدل های رزرو دارد. شاید در بعضی از سایت ها مشاهده می‌کنیم که با حداقل مسئولیت، پرداخت برای رزرو صورت می‌گیرد؛ منتها باید تا تاریخ مقرر در محل هتل یا آژانس مسافرتی قرار بگیرید تا رزرو شما نهایی گردد که به این مدل رزرو اوپسیون می‌گویند.

صنعت گردشگری و نرم افزار رزرواسیون

با ظهور صنایع و مشاغل جدید مرتبط با کامپیوتر و یا تغییر شکل مشاغل باعث بوجود آوردن تحولی در صنایع شده است. یکی از صنایع مورد نظر می‌توان به صنعت توریسم و گردشگری اشاره کرد .

در ۱۰ سال گذشته در ایران برای سفر کردن باید با آژانس های مسافرتی بسیاری تماس برقرار می‌کردیم تا بهترین زمان و بهترین پرواز را پیدا کنیم و سپس به آژانس مسافرتی مورد نظر مراجعه کرده و هزینه را پرداخت و بلیط های هواپیما یا قطار را دریافت کنیم.

اما امروزه نیازی به یک چنین فعالیت‌هایی نداریم. امروزه تنها با گذراندن ۲۰ دقیقه یا کمتر خیلی راحت می‌توان پروازهای خود به پاریس یا هر جای دیگر را رزرو کرده و خیلی راحت هتل گرفته و ماشین رزرو کرد  تا از فرودگاه شما را به هتل برساند. تنها با نصب یک نرم افزار رزرواسیون می‌توان به راحتی سفر کرد و لذت های جالب سفر را احساس کرد.

از موهبت های زندگی در یک دهکده جهانی کوتاه شدن فاصله‌ها است و سرعت پیدا کردن اجرای امور می‌باشد. در یک دهکده جهانی که مردم در تکاپوی کسب درآمد و ایجاد ارزش می‌باشند، کمک کردن در صرف زمان‌های طولانی کمک بسیاری به مردم خواهد کرد .

دقیقا کاری که یک نرم افزار رزرواسیون انجام می‌دهد به همین منوال است که زندگی را برای کسانی که زمان برای آنها ارزشمند است و صرف زمان‌های بیهوده آنها را از درآمدهای میلیونی دور می کند، کمک کند تا به زندگی پر از شادی و نشاط ورود کنند و مسافرت هایی با آرامش با کمترین هزینه ها را داشته باشند. خوبی یک نرم افزار رزرواسیون در همین است که کسانی که علاقه به سفر دارند کمک آنها خواهد شد تا سفر خوبی را احساس کنند .

اهمیت از پیش رزرو کردن هتل در نرم افزار رزرو

رزرو کردن هتل برای مردم کار دشواری است زیرا پیدا کردن تمامی شماره هتل‌ها در اینترنت کار دشواری است و تماس گرفتن برای اطلاع یافتن از ظرفیت خالی یا پر بودن آن برای یک گردشگر و یک مسافر کار سختی می‌باشد و زمان زیادی باید صرف شود تا به نتیجه دلخواه برسد.

برای پر بودن اتاق‌های هتل، افزون به راه‌های سنتی راه‌های دیگری نیز وجود دارد، پس یکی از راه‌های موثر دیگر از پیش رزرو کردن اتاق‌ها است. یعنی پیش فروش کردن یا رزرو کردن اتاق های خالی هتل‌ها که این هم به کمک هتل‌داران خواهد آمد و هم به کمک مسافران.

چک کردن برنامه ها

اما با وجود یک نرم افزار رزرواسیون می‌شود تمام برنامه های سفر را چک کرد و از ورود به هتل‌هایی که اتاق‌های پر دارند خودداری کرد و خیلی راحت تنها با ارائه مدارک ساده و ثبت قرارداد به دور از رنج‌ها و زحمت‌های گوناگون و فشار عصبی برای مسافران به راحتی لذت ببرند.

مزایای نرم افزار رزرواسیون برای هتل‌دار

اپلیکیشن رزرو

یک هتل که اتاق های آن خالی‌است و تنها از طریق بازاریابی‌های سنتی تلاش به پر کردن اتاق دارند با وجود بازار حال حاضر سودی وجود نخواهد داشت. ولی اگر یک چنین نرم افزار رزرواسیونی را داشته باشند به راحتی می‌توان خدمات خود را در دستان مسافر نشانگر کند و به راحتی بدون پرداخت بازاریابی‌های سخت به مسافران اعلام کند که “ما ظرفیت خالی هنوز برای شما مسافر عزیز دارا هستیم.”

برای ظرفیت تکمیل اتاق‌های هتل، علاوه بر راه‌های گوناگون جلب مشتری عواملی زیاد دیگری وجود دارد و آن از پیش رزرو کردن یا پیش فروش کردن است. تا با حصول اطمینان از اینکه تعدادی از اتاق‌های رزرو شده جزو اتاق هایی محسوب می‌گردد که دارای مسافر است.

اگر دقیق تر نگاه کنیم هر اندازه به تعداد اتاق‌های رزرو شده یک هتل افزوده شود می‌توان به اندازه ای خوش‌بین شد که هتل در آینده چشم انداز خوبی نسبت به سایر رقبا دارد. حتی اگر در نرم افزار رزرواسیون اتاق را رزرو کنند یا آن‌را کنسل کنند. از طرفی می‌دانیم که هتل و مشخصات ما به نظر مسافر آمده است و این به خودی خود بازاریابی عنوان می‌گردد.

خوب در هر حال یک نرم افزار رزرو چه ویژگی‌های کلی خواهد داشت:

 • نرخ اتاق
 • مقدار هزینه اتاق برای هر شبی که باید توسط مسافران پرداخت گردد
 • سهمیه اتاق
 • اتاق دارای چند تخت هست و از چه امکاناتی را برخوردار است
 • انواع اتاق
 • چه اتاق هایی وجود دارد. یک تخته، دو تخته، چهار تخته، VIP و غیره
 • در دسترس بودن اتاق
 • آیا اتاق مورد نظر ما وجود دارد یا خیر
 • اطلاعات کلی هتل (آدرس، شماره تلفن، شماره فکس)
 • اطلاعات رزرو
 • هزینه پیش پرداخت تاریخ ورود به هتل و اخرین زمان در جهت رزرو نگه داشتن
 • شهرهایی که در نزدیکی فرودگاه ها قرار دارند.
 • رستوران‌ها، کافه‌ها، جاذبه‌های گردشگری، تفریحی و غیره در خود یا نزدیکی هتل
 • اتاق هتل و امکانات آن
 • شرایط فسخ رزرو، پیش‌پرداخت، و حداقل اطلاعات اقامت
 • اطلاعات مربوط به رزرواسیون  در نرم افزار رزرو

از این جهت که آیا رزرو در نرم افزار رزرواسیون باید به صورت فردی باشد یا گروهی و یا اشتراکی که به صورت نرخ‌های چند گانه تعریف می‌شود.

یک نرم افزار رزرواسیون خوب به راحتی توانایی ایجاد یک فاکتور مناسب را دارد که در اختیار مشتریان قرار گرفته و از ریز جزئیات مطلع می‌گردد تا از خرید خود لذت ببرند.

اطلاع رسانی به موقع

از خوبی‌های دیگر و مزایای دیگری که یک نرم افزار رزرواسیون دارا می‌باشد امکان اطلاع رسانی آنی و بلند مدت به مشتریان است. اطلاع رسانی ها به چه صورت می‌باشد؟ بدین حال است که در لحظاتی که تخفیف یا تعرفه‌هایی خاص در نظر گرفتیم، با ارسال یک پیامک یا یک ایمیل به مشتریان اطلاع رسانی‌ها انجام خواهد شد.

نرم افزار رزرو به عنوان مرجع

در نرم افزار رزرواسیونی که به صورت بسیار عالی برنامه نویسی شده‌اند و شکل گرفته‌اند، لیست بزرگی از مشتریان به صورت یک دفتر کل شکل خواهد گرفت که تنها با چند کلیک می‌توان یک هتل تازه تاسیس را به گستره ای حجیمی از مخاطبان معرفی کرد .

در هر حال از اطلاعات نرم افزار رزرواسیون، برای مطالعات دانشگاهی زیادی می‌توان استفاده کرد که مسافران در چه تاریخ هایی علاقه به رزرو دارند یا چه زمانی را برای سفر کردن مناسب می‌دانند.

از جمله مزایای دیگر نرم افزار رزرواسیون این است که هتل‌داران و بلیط فروشان هواپیما و آژانس های مسافرتی به راحتی و آسودگی خاطر می‌توان بروشورها و اطلاعات خود را در نرم افزار رزرواسیون قرار دهند و معرف خدمات خود باشند.

در نرم افزار رزرو تنظیمات و دسته بندی‌های متعددی وجود دارد. مانند فیلترهای جستجو از بابت قیمت، مسافت، دو تخته، یک تخته، اکونومی و یا بیزنس کلس که در تصمیم گیری‌ها نقطه ای قوت برای ارائه خدمت به مشتریان خواهد بود.

در یک نرم افزار رزرواسیون، مشتریان دارای پرتال مخصوص خود هستند و می‌توانند فاکتور های گذشته و وضعیت رزروهای  وضعیت پرداخت و صدها مورد را مورد بررسی و نظر قرار دهند و این به خودی خود تجربه کاربری خوب و حس مالکیتی خاص را به مشتریان القا خواهد کرد در هر حال وجود یک پرتال توانایی شناسایی مشتریان ثابت از معمولی را به ما می‌دهد و بالاتر از آن ما می‌توانیم مشتریان میلیونی خود را تشخیص دهیم و از آنها قدر دانی کرده و برای آنها پیشنهادهای خاصی را در نظر بگیریم.

در نرم افزار رزرو تنظیمات متعددی می‌توان انجام داد. برای پشتیبانی از انتقادات و مسائلی که در نتیجه فعالیت‌ها شکل خواهد گرفت در یک نرم افزار رزرواسیون می‌توان طوری تنظیمات را انجام داد که تمامی کاربران برای موارد مختلف نظر بدهند یا درباره مسائل مختلفی مثل یک شبکه اجتماعی با همدیگر تعامل داشته باشند و دربارهء تورهای مختلف انواع هتل‌ها و جاذبه‌های گردشگری دیگر نظر بدهند.

پنل نظر دهی اپلیکیشن رزرو

یکی از موارد دیگری که می‌تواند باعث رشد یک نرم افزار رزرواسیون میان کاربران بشود، وجود یک پنل نظر دهی است که که کاربران بتوانند با واحد پشتیبانی ارتباط برقرار کنند مثل پنل مکالمه آنلاین یا انتقادات پیشنهادات که باعث رشد و نمو سایت می‌شود.

امکان امتیاز دهی به هتل ها و کسب کارها

شاید شنیده باشیم که اطرافیانمان در دورهمی‌ها از سرویس خدمات فلان هتل صحبت می‌کنند و به دیگران پشنهاد می‌کنند که برای مسافرت به اینجا سر بزنید یا از خدمات این اپ یا نرم افزار رزرواسیون استفاده کنند. جالب است که بدانید در یک اپلیکیشن رزرو همچین قابلیتی وجود دارد تا افراد در نرم افزار بیایند و به مکان‌ها یا جاهایی مسافرت کردند امتیاز بدهند تا دیگر مسافرانی که قصد سفر دارند بتوانند بر اساس امتیاز های لحاظ شده اقدامات سفر خود را انجام دهند و سفر خود را با اطمینان کامل شروع کنند.

ساعات فعالیت آژانس ها

بعضی از نرم افزارهای رزرو طرف قرارداد با آژانس‌ها می باشند و در سیستم خود ساعات کاری تمامی آژانس های مسافرتی طرف قرار داد خود را قرار داده اند و با آسانی در دسترس کاربران قرار گرفته تا بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند.

جزئيات کنسلی ها و غیره

با وجود پرتال‌های مختلف برای هتل‌ها برای آژانس‌ها در یک نرم افزار رزرواسیون با چند کلیک ساده کاربران می‌توانند از اتاق های کنسل شده از بلیط‌های هواپیماهای مختلف کسب اطلاع کنند و اقدام به رزرو آن نمایند.

یک نرم افزار رزرواسیون که با درگاه پرداخت بانک معتبر ارتباط دارد به مسافران کمک کرده تا با ساده‌ترین روش اقدام به پرداخت قبض خود نمایند و معضلات مالی میان مسافر و دیگران را برطرف کنند.

از دیگر امکانات بسیار عالی که یک نرم افزار رزرواسیون دارا می باشد امکان گزارش دهی بسیار عالی آن می باشد که به صورت سیستمی برای مدیران قرار گرفته است که به شرخ زیر به گزیده‌ای از آن‌ها می پردازیم.

 • ورودی های مورد انتظار که چند نفر می باشند و کدام اتاق ها را رزرو کردند.
 • رزروهای روزانه در اختیار مدیران قرار می‌گیرد که چه تعداد رزرو امروز انجام شده است و چه تعداد افرادی اتاق رزرو کرده‌اند.
 • پیش بینی شرایط مختلف هتل در روزها و ماه‌های آینده
 • مجموع فعالیت‌های اقامت که اتاق در چه زمان باید آماده شوند و ماشین استقبال هتل کی باید به دنبال مسافران برود.
 • جزئيات اساسی از خدمات هتل برای مسافران  در زمینه اتاق ها و اطلاعات نرخ ها درون هتلی

نرم افزار رزرو نه تنها برای هتل‌ها بلکه برای هواپیماها و تورهای درون شهری و قطارها نیز مورد استفاده قرار داده شده است.

سیستم های رزرواسیون با گسترش فضای دیجیتال متحول شده است. تا قبل از ظهور و گسترش فضای دیجیتال شاهد نوع سنتی رزرواسیون و سختی های آن بودیم که امروز و به ویژه نسل جدید با آن خداحافظی کرده اند. در سیستم رزرواسیون سنتی دو راه برای رزرو بلیط، هتل و یا حتی تور وجود داشت؛ حضوری و تلفنی! هر دو این راهکارها مشکلاتی را به همراه داشتند که به نظر می رسد نیازی به توضیحات آنها نباشد. با ایجاد سایت ها و نرم افزارهای تحت وب برای رزرواسیون، شرایط تغییر کرده و مشکلات روش سنتی از بین رفت.

نرم افزار رزوراسیون

در نرم افزار رزرواسیون دیجیتال، زمان کمتری تلف می‌شود، امکان مقایسه وجود دارد و پرداخت به سادگی هر چه تمام‌تر انجام می‌پذیرد. تنها مشکلی که در دنیای دیجیتال بر سر استفاده از امکانات رزرو هتل، بلیط و .. است، اعتماد است. در واقع شما قبل از خرید باید مطمئن شوید که سایت و نرم افزاری که از آن برای رزرو استفاده می‌کنید معتبر است.  هر چند با نرم افزار رزرواسیون این کار امروزه خیلی ساده شده است؛ اما هنوز هم برخی افراد گول شیادانی را می خورند که در قالب آژانس‌ها یا سایت‌های مستقل اقدام به فروش بلیط یا رزرو هتل به صورت کاملا غیرقانونی می نمایند.

نرم افزار رزرواسیون دیجیتال

در ادامه این مطلب به موارد مختلف رزرواسیون بلیط، هتل و تور می‌پردازیم. آشنایی با این امکانات مزایای فراوانی برای سفری راحت تر را در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

رزرو آنلاین بلیط

یکی از مهمترین کاربردهای دنیای دیجیتال، سایت‌ها و نرم افزارهای تحت وبی هستند که اقدام به فروش بلیط می‌کنند. در واقع در حال حاضر برای خرید انواع بلیط اتوبوس، قطار و هواپیما، هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آژانس ها یا ترمینال ها نیست و از طریق اینترنت می توان اقدام به رزرو بلیط کرد.

یکی از امکاناتی که بر اساس فضای مجازی در برخی از کشورهای دنیا برای رزرو بلیط ایجاد شده و در ایران نیز زمزمه‌هایی برای به کارگیری آن به گوش می رسد، تخفیفات ساعتی برای زمان های غیرپیک است. با استفاده از این امکانات دنیای دیجیتال، ایجاد تخفیف‌های ساعتی برای مواقعی که هواپیما یا اتوبوس و قطار با استقبال مواجه نیستند، ساده تر شده است.

خرید بلیط اینترنتی همانطور که بیان شد باعث صرفه جویی در زمان می‌شود. اما در کنار این موضوع، می‌توان به صرفه جویی در هزینه‌ها نیز امید داشت؛ چرا که در هنگام رزرو بلیط امکان مقایسه نیز وجود دارد.

رزرو هتل به صورت آنلاین

رزرو هتل به صورت آنلاین

رزرو هتل به خصوص در زمان های خاص بسیار مهم است.  در گذشته امکان رزرو هتل قبل از سفر، تنها با استفاده از تلفن و پرداخت هزینه از طریق بانک امکان پذیر بود. در حال حاضر با ایجاد سایت هایی که اصطلاحا بوکینگ نام گرفته‌اند، امکان رزرو هتل به صورت آنلاین و پرداخت آنی با استفاده از درگاه‌های بانکی امکان پذیر است.

یکی از ویژگی هایی که رزرو هتل را از طریق اینترنت جذاب می کند، دسترسی به اطلاعات هتل به سادگی هر چه تمام‌تر است. قبل از اینکه یک اتاق از هتل را رزرو کنید، می توانید عکس های مختلفی را از هتل ببینید، امکانات هتل را بخوانید و از نظرات افرادی که در آنجا اقامت داشته اند و امتیازی که به هتل داده‌اند مطلع شوید. حتی در برخی از این سایت‌ها امکان پرسیدن سوال از افرادی که قبلا به این هتل رفته اند نیز وجود دارد.

یکی از جذابیت‌ها برای رزرو هتل، استفاده از سایت های تخفیف است. برخی از این سایت ها برای رزرو آنلاین هتل‌ها در بازه‌های مشخص، تخفیف‌های فوق العاده ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. استفاده از این سایت‌ها می‌تواند هزینه‌های سفر را کاهش دهد.

خرید تور به صورت آنلاین

استفاده از تورهای مسافرتی روز به روز افزایش پیدا می‌کند و افراد ترجیح می دهند به جای مسافرت به صورت شخصی، با تور سفر کنند. علاوه بر اینکه سفر با تور هزینه های هتل و بلیط را به شدت کاهش می‌دهد، حس اطمینان خوبی را به مسافرین می‌دهد تا از سفر با اطمینان کامل لذت ببرند.

خرید تور به صورت آنلاین

یکی از ویژگی‌های مهم خرید آنلاین تور، امکان مقایسه است. آژانس‌های مختلف، خدمات متنوعی را برای مسافرت به یک مقصد مشابه ارائه می کنند و به همین علت اهمیت مقایسه بیشتر مشخص می‌شود. خرید آنلاین تور می تواند به مسافران کمک کند تا قبل از خرید، بین آژانس های مختلف مقایسه‌های لازم را انجام دهند.

نکته مهم در مورد رزرو آنلاین تور این است که این نوع خرید باید با دقت انجام شود. اعتماد کردن به سایت‌های نامعتبر تنها به دلیل قیمت پایین آن‌ها، گزینه مناسبی نیست. متاسفانه بسیاری از سایت‌ها با شگردهایی توانسته‌اند افراد مشتاق سفر را فریب دهند. در هنگام خرید تور یا رزرو بلیط یا هتل، حتما به نمادهای مربوطه توجه کنید تا سرتان کلاه نرود.

قبلی «
بعدی »

2 دیدگاه ها

 1. سایتتون عالیه. واقعا نرم افزار هایی که معرفی می کنین خیلی کاربردین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *