معرفی و آموزش سیستم رزرواسیون گابریل

  • توسط operator
  • 21 اکتبر, 2018
  • 0

امروزه دیگر خبری از روش های قدیمی جهت خرید بلیط و رزرو مکان های مختلف و فرآیندهای وقت گیر نیست. سیستم های قدیمی جای خودشان را به سیستم های رزرواسیون به روز داده اند. در دنیا سیستم های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد ولی دو سیستم رزرواسیون آمادئوس و گالیلو سرویس های فراگیرتری نسبت به سایر سیستم ها هستند. در آژانس های مسافرتی اغلب از سیستم آمادئوس استفاده می کنند و برای رزرو پرواز های داخلی و به خصوص ایران ایر از سیستم رزرواسیون گابریل استفاده می کنند. با تریپولوژی همراه باشید.

سیستم رزرواسیون گابریل

معرفی و آموزش سیستم رزرواسیون گابریل

گابریل، وب سرویس هواپیمایی هما می باشد. وب سرویس ها کد های برنامه نویسی هستند که بین ارائه دهندگان و درخواست کنندگان خدمت تبادل می شوند. یعنی هنگامی که شما درخواست رزرو بلیطی را به یک آژانس هواپیمایی می دهید، این شرکت ها به عنوان درخواست کننده به وب سرویس گابریل یا آمادئوس متصل می شوند و بلیط مورد نظر شما را در آن ها جست و جو می کنند.

در سال ۱۳۷۹ هواپیمایی هما به استفاده از سیستم گابریل رو آورد و تا کنون هم از آن استفاده می کند. ای سرویس، سیستم نگهداری شرکت سیتا (SITA) است. پس از راه اندازی این سیستم، کم کم دفاتر خدماتی به استفاده از این سامانه رو آوردند و گابریل گسترش پیدا کرد و به تدریج هم دسترسی به سایر سرویس های خطوط هواپیمایی مختلف امکان پذبر شد.

سیستم رزرواسیون گابریل ویژگی ها و قابلیت های بسیار زیادی دارد. از جمله ویژگی های مهم این سرویس (PNR (passenger name record می باشد که از طریق کد رفرنسی که برای هر مسافری قرار می دهد می تواند به راحتی در صورت بروز هر نوع مشکلی و یا هر مسئله ای دیگر آن را استعلام کند و اطلاعات آن ار به دست آورد. در واقع یک نوع سابقه برای مسافر به حساب می آید و آژانس مسافرتی و مسافر از این طریق می توانند تبادل اطلاعات کنند.

برنامه زمانی ثبت شده تمامی اطلاعات موجود و در دسترس برای استفاده کنندگان ایر لاین ها و پرواز های داخلی هم وجود دارد. گابریل قابلیت متصل شدن به سیستم توزیع جهانی را دارد و همچنین امکانات مربوط به اشتراک گذاری کد های مختلف هم در دسترس هستند. گابریل را می توان به عنوان یک سیستم کنترل برای اتخاب صندلی هم به حساب آورد.

آموزش مختصر استفاده از سیستم رزرواسیون گابریل

در اولین مرحله برای استفاده از گابریل باید به سیستم ورود پیدا کنید. sign کردن شامل سه قسمت می باشد:

  • Agent Nbr یا کد آژانس
  • Account Nbr یا شماره حساب کاربر
  • User Grp گروه کاربران

هر آژانس مسافرتی بسته به تعداد کارکنانش می تواند درخواست sign دهد. یک آژانس می تواند که فقط یک دسترسی را داشته باشد و همه با آن وارد سیستم شوند ولی بهتر است که برای هر شخص به دلیل رعایت مسائل امنیتی، sign جداگانه گرفته شود. فرمت کلی ساین به صورت زیر می باشد.

SI   Agent Nbr / Account Nbr / User Grp

هر ساین شامل ۵ area می باشد: A,B,C,D,E

با استفاده از دستور DA می توانید آن ها را مشاهده کنید. زمانی که برای اولین بار وارد سیستم می شوید شما به طور خود کار به area A برده خواهید شد و با sign دوباره وارد area B می شوید. بهتر است که همیشه از یک area استفاده کنید و تا در صورت فراموش کردن یک کار در یک area دیگر، مشکلی برایتان پیش نیاید. شما می توانید با * در نتیجه دستور AD، سیستم فعال را مشاهده کنید.

از طریق دستور AD نیز اطلاعات بیشتری نظیر PID No یا شماره کامپیوتر،sign in زمان ، User Grp No، کد شهر، office Nbr کد ایر لاین و شماره پرینتر را به دست آورید.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *